Čierny a zelený čaj pochádzajú z tej istej rastliny, a to Camellia Sinensis (čajovník). Oproti zelenému čaju, ktorý je ľudstvu známy už tisícročia, sa čierny čaj začal vyrábať oveľa neskôr - až v polovici 17. storočia. Navzájom sa líšia v spôsobe spracovania – vo fermentácii, ktorá pri zelenom čaji neprebieha. Vďaka tomu obsahuje zo všetkých čajov najviac kofeínu, nazývaného teín.
Počas fermentácie čierny čaj zmení farbu a vytvorí si svoju charakteristickú arómu. Čierny čaj obsahuje triesloviny, ktoré majú za následok jeho výraznú chuť. Tieto látky sú tiež veľmi prospešné pre tráviaci trakt.
Tradičný spôsob spracovania pozostáva z týchto procesov: Vädnutie, zvinovanie, fermentácia, sušenie, triedenie a balenie.
Aj keď množstvo ľudí si nevie predstaviť šálku čierneho čaju bez kvapky mlieka, dopriať by ste si ho rozhodne mali bez neho. Faktom totiž je, že mlieko brzdí vstrebávaniu účinných látok do organizmu.
Čierny čaj by sa mal ideálne lúhovať 2 - 3 minúty. Počas nich sa uvoľní teín, ktorý má povzbudivé účinky. Ak ho lúhujeme do 5 minút, dochádza k uvoľňovaniu trieslovín, ktoré sú síce pre telo prospešné, avšak tlmia účinok teínu. Určite čierny čaj nelúhujte viac ako 5 minút, pretože bude tmavnúť, horknúť a zníži sa jeho celkový účinok.
Jedným z najobľúbenejších druhov je legendárny čierny čaj Pigi, ktorý nájdete v našej ponuke.