Krásne červené plody, ktoré zdobia jesenné polia a okraje lesov, sú nielen nádherným symbolom jesene, no aj výborná surovina na šípkový čaj, džem, olej či domáci sirup z čerstvých šípok. Zbierajú a spracovávajú sa už od nepamäti. Opýtajte sa svojej mamy alebo starej mamy, či poznajú šípky, a isto k odpovedi prihodia aj zopár príbehov, ako zbierali tieto červené plody. V minulosti ich začali starí Rimania prezývať aj „psia ruža‟, čo údajne súviselo s tým, že ju používali proti besnote.
Šípky sa preslávili ako zdroj vitamínu C. Čo je veľká pravda, no má to svoje „ale‟. Čerstvé šípky skutočne obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale sušením, spracovávaním a dlhým skladovaním vysoký obsah výrazne klesá. Okrem spomínaného vitamínu však obsahujú aj tiamín, niacín, riboflavín, vitamín A, B6, E, K, kalcium, železo, magnézium, fosfor, draslík, sodík a zinok. Preto aj po usušení nám šípky stále majú čo ponúknuť.
Vďaka množstvu aktívnych látok toto červené ovocie:
Účinky šípok na zdravie organizmu sú ešte stále predmetom výskumu, preto pravdepodobne existuje ešte mnoho ďalších prínosov tohto ovocia, než spomíname.
Šípky sú plodmi ruže a vznikajú tesne pod okvetnými lupienkami. Najskôr počas kvitnutia môžeme pozorovať zelené vajíčko, ktoré vyúsťuje zo stonky a vyrastajú z neho biele až ružové lupienky. Počas septembra začínajú šípky dozrievať a zelené vajcovité, až guľaté plody sa menia na lesklé červené ovocie.
Čas zberu nastane od októbra až do konca novembra. Netreba si zabudnúť nádobu na zber a nožnice s rukavicami, pretože pri zbere ľahko narazíte na pichliače. Ak žijete v oblasti, kde v období zberu už zavítal mráz, nemusíte sa báť, pretože šípky sú odolné voči mrazu. Zrelosť plodu zistíte tak, že ho jemne stlačíte. Ak je na dotyk šípka úplne tvrdá, ešte nie je dozretá a treba ešte počkať.
Po zozbieraní červeného ovocia je potrebné vybrať z vnútra šípok semienka. Následne máme tri možnosti:
Na čaj z čerstvých šípok budeme potrebovať šípky očistené od pichľavých semienok a horúcu vodu. Šípky pokrájame alebo podrvíme v mažiari (môžeme aj klepáčikom na mäso), aby sme z nich po zaliatí dostali čo najviac vitamínu C. Najskôr zalejeme 1 - 2 lyžice šípok studenou vodou a necháme macerovať minimálne hodinu. Potom vodu so šípkami krátko povaríme, len aby sa zmes prehriala, a necháme lúhovať ešte 15 minút.
Náš tip: Aj po vyčistení šípok môžu zostať na ovocí jemné štetinky zo semienok, a preto radíme čaj pred konzumáciou precediť cez kávový filter. Ďalšou možnosťou je opláchnuť šípky hneď po vyčistení a poukladať ich na kuchynskú utierku, ktorá vysaje prebytočnú vodu pred sušením.
Ak si čaj pripravujeme zo sušených šípok, budeme potrebovať menšie množstvo šípok. Sušené šípky zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 15 - 20 minút. Po uplynutí tejto doby môžeme šípky odstrániť a užívať si ovocno kvetnatý čaj zo šípok.
Náš tip: Pridajte do čaju spolu so sušenými šípkami aj sušený kvet ibišteka pre zvýraznenie a doplnenie chuti. Tieto dve čajoviny sa k sebe náramne hodia a kvet ibišteka dodá nápoju krásnu sýtu farbu. Ak máte radi korenistejšie chute, ktoré vás zohrejú počas chladnejších mesiacov, pridajte do čaju 3 - 4 plátky čerstvého zázvoru.
Oslovili vás šípky, no netušíte, kde by ste si ich išli nazbierať? Nevadí, my sme si pre vás pripravili dva hotové varianty, a to Sypaný čaj Šípky alebo vrecúškový čaj Popradský Šípky. Nájdete ich buď v kamenných predajniach po celom Slovensku, alebo na našom e-shope, kde môžete objaviť aj mnoho iných bylinných či ovocných čajov.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!