Skorocel kopijovitý je veľmi nenápadná rastlina, na prvý pohľad obyčajná burina, rastúca na lúkach. No to, že ide o veľmi liečivú bylinu, sa vedelo už v staroveku.
Skorocel patrí medzi trvácne byliny, vysoké od 10 do 50 cm. Jeho listy a semená sa zbierajú od júna do augusta. Obsahujú flavonoidy, enzýmy, triesloviny, labenzým, pektín, vápnik, draslík, a aj známy vitamín C.
Už jeho názov napovedá, že „skoro celí“ rany. Ako udávajú viaceré zdroje, skorocel má vďaka obsahu slizov a saponínov protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Mierni dráždivý kašeľ a zápaly v ústnej dutine a hltane. Okrem toho lieči žalúdočné vredy, vyrážky, rôzne kožné zápaly či popáleniny. Okrem toho sa u skorocelu, ako u mála bylín, nemusíte báť žiadnych nepriaznivých vedľajších účinkov.
Jeho liečivé účinky sa dajú využiť mnohými spôsobmi, napríklad ako skorocelový nálev, šťava, tinktúra, sirup, ale dokonca aj ako skorocelové víno. My tentokrát vyskúšame - aj u detí veľmi obľúbený - sladký skorocelový sirup proti kašľu. Jeho príprava nie je ťažká.
Skorocelový sirup pomáha liečiť chronický a dráždivý kašeľ, uvoľňuje hlieny, pomáha liečiť zápaly hrdla, pokožky, napomáha činnosti tráviaceho traktu, zlepšuje imunitu a mnoho iného. Užívame ho po lyžičkách.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!