Škorica je korenie, ktoré sa používa už tisíce rokov nielen pre jeho výnimočnú chuť, ale aj liečivé účinky. V súčasnosti si škoricu do kávy pridáva čoraz viac ľudí. Ak sa chcete dozvedieť, ako si pripravíte škoricové latte a aké zdravotné benefity táto kombinácia ponúka, prečítajte si náš článok.
Už 1,5 gramu škorice v káve môže zmenšiť riziko vzniku srdcových chorôb, pretože znižuje hladinu triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu – typu tuku nachádzajúceho sa v krvi. Na druhej strane zas pomáha zvyšovať „dobrý“ HDL cholesterol, ktorý odstraňuje nadbytočný cholesterol z krvného obehu.
Škorica je bohatá na antioxidanty, ako napríklad polyfenoly, ktoré pomáhajú chrániť telo pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. To redukuje riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina, a podporuje celkové zdravie. Antioxidanty tiež prispievajú k zdravšej pokožke a spomaleniu procesu starnutia.
Škorica obsahuje zlúčeninu cinnamaldehyd, ktorá má protizápalové účinky. Zmierňuje tak zápaly v tele, čo môže byť prospešné pri artritíde alebo iných zápalových ochoreniach.
Káva so škoricou znižuje inzulínovú rezistenciu, vďaka čomu organizmus dokáže lepšie reagovať na inzulín a efektívnejšie ho využívať. To vedie k stabilnejším hladinám cukru v krvi, čo je dôležité v rámci prevencie metabolických problémov, ako je cukrovka typu 2.
Malé množstvo škorice – asi ½ čajovej lyžičky na jednu šálku kávy – je v poriadku. Napriek tomu ju do svojho obľúbeného nápoja pridávajte opatrne. Príliš veľa škorice kumuluje v tele prebytok zlúčeniny nazývanej kumarín, ktorá súvisí s poškodením pečene.
Škorica môže spôsobiť aj alergickú reakciu. Obsahuje totiž spomínaný cinnamaldehyd, bežný alergén, ktorého nadmerná konzumácia býva príčinou boľavých vredov v ústach.
Cejlónska škorica
Cejlónska, respektíve pravá škorica pochádza zo Srí Lanky a južnej Indie. Má jemnejšiu a sladšiu chuť a obsahuje menej kumarínu, je preto z hľadiska pravidelnej konzumácie bezpečnejšia.
Cassia škorica
Cassia je známa aj ako čínska škorica, keďže sa pestuje v južnej Číne. Ide o lacnejšiu a bežne dostupnú odrodu, ktorá má tmavšie sfarbenie a výraznejšiu, ostrejšiu chuť. Jej obsah kumarínu je v porovnaní s cejlónskou škoricou vyšší, a preto by sa mala užívať s mierou.
Oba tieto druhy si môžete pridať do kávy pre zaujímavú arómu, pri cassia škorici však dávajte pozor na množstvo, aby ste neprekročili maximálnu dennú hranicu príjmu kumarínu, ktorá sa pohybuje okolo 6 miligramov.
Pri pridávaní škorice do kávy sa odporúča začať malým množstvom – približne štvrť čajovej lyžičky. Škoricu prisypte priamo do mletých kávových zŕn alebo do kávy po jej uvarení.
Ďalšou možnosťou je zmiešať škoricu s trochou medu predtým, ako ju dáte do nápoja. Na začiatok skúste ½ čajovej lyžičky škorice s 1 čajovou lyžičkou medu a kávu za stáleho miešania pomaly prilievajte do škoricovo-medovej zmesi.
Škoricu môžete kombinovať aj s inými prísadami, ako sú vanilka a kokosový cukor, alebo si z nej a ďalších prísad vytvorte tekvicový sirup, ktorý je ideálny na dlhé jesenné večery.
Ingrediencie na 4 porcie
Postup prípravy
Tip na článok
Recept na jesenné tekvicové latte
Je obľúbené najmä v zahraničí, kde ho v kaviarňach nájdete pod názvom „pumpkin spice latte“.
Ingrediencie na 4 porcie
Postup prípravy
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!