Arónia čiernoplodá je bobuľovitá superplodina s vysokým obsahom zdraviu prospešných látok. Je bohatá na vitamíny A, B, C, E, P a K, antokyány, bioflavonoidy, ale aj minerály ako železo a jód.
Priaznivo ovplyvňuje najmä krvný obeh a tlak. Tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáha pri ateroskleróze. V porovnaní s inými druhmi ovocia má najvyšší obsah antioxidantov. Aj preto je právom nazývaná „kráľovnou antioxidantov“.
Môžete ju jesť aj čerstvú, ale pre jej trpkú chuť sa skôr hodí na výrobu štiav, džemov či sirupov. Pri výrobe sirupu z arónie za studena v ňom zachováte najviac živín. Dá sa však upraviť aj varom, vďaka čomu vám vydrží dlhšie.
Vyskúšajte oba spôsoby podľa našich jednoduchých receptov na sirup z arónie.
Na približne 2 litre sirupu z arónie budete potrebovať čerstvú šťavu z jej plodov. Tie očistite, umyte a odšťavte. Ak nemáte odšťavovač, môžete ich rozmixovať a precediť cez jemné sitko alebo plátno.
Náš tip: Chuť aróniového sirupu môžete ozvláštniť pridaním škorice alebo pomarančovej kôry či rôznych byliniek ako medovka alebo mäta.
Týmto spôsobom zachováte veľké množstvo účinných látok, ale sirup bude mať kratšiu trvanlivosť.
Príprava varením je rýchlejšia a sirup môžete skladovať dlhšie, tepelnou úpravou však prídete o množstvo živín.
Aróniový sirup je skvelá medicína na podporu imunity. Počas leta si z neho môžete pripraviť osviežujúci nápoj. Stačí ho zmiešať s vodou alebo minerálkou a pridať ľad. Dá sa ním osladiť aj čaj.
Vhodný je tiež ako poleva palaciniek, koláčov a rôznych dezertov či zmrzliny. Zmiešať ho môžete aj s bielym jogurtom alebo tvarohom. Výborne sa hodí k dochuteniu jedál z mäsa, a to najmä diviny, kačky alebo husi.
Blahodarné účinky arónie čiernoplodej poznali už staré indiánske kmene. Pôsobí proti baktériám a vírusom. Vďaka najvyššiemu obsahu antioxidantov tiež ochraňuje telo pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi. V kombinácii s bylinkovým čajom je skutočným liekom.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!