Rebarbora je nenápadná rastlina, ktorá je však pre naše telo veľmi prospešná. Obsahuje totiž veľké množstvo minerálov a vitamínov. Jej silu poznali aj naše staré mamy, preto ju veľmi radi pridávali do rôznych múčnikov. Nepremeškajte sezónu rebarbory a okrem koláča si s nami pripravte aj lahodný rebarborový sirup.
Rebarbora (Rheum rhabarbarum) je rastlina, ktorá sa radí medzi zeleninu. Chuť zeleno-ružovej stonky však pripomína kyslejšie jablko, vďaka tomu si veľa ľudí myslí, že je ovocie. Zvyšné časti rastliny, najmä listy, sú jedovaté, preto sa im radšej vyhýbajte.
Rebarbora pochádza z Ázie a bola do Európy dovezená niekedy v stredoveku. Na rast jej vyhovujú studenšie podmienky, darí sa jej najmä v severnejších častiach sveta.
Viete si z nej pripraviť výborné múčniky, čaje či dokonca džem. Rebarbora je tiež veľmi zdraviu prospešná. Obsahuje totiž vlákninu, bielkoviny a takmer žiadny tuk. Nájdeme v nej aj:
Vďaka tomu pomáha pri detoxikácii žalúdka a čriev. Zlepšuje tiež krvný obeh, udržiava zdravé kosti či zmierňuje únavu a depresívne stavy. Sezóna rebarbory začína v apríli a končí v júni. Neskôr vám ju už neodporúčame jesť, pretože je príliš kyslá.
Rebarborový sirup má príjemne kyslú chuť, ktorá osvieži každý letný drink. Preto je sirup ideálny do letných limonád, alkoholických či nealkoholických miešaných nápojov. Hodí sa tiež ako sladidlo do domáceho ľadového čaju.
Hoci je rebarbora plná prospešných látok, nejedzte ju príliš často – najviac jeden až dvakrát do týždňa. Obsahuje totiž šťavelan vápenatý, ktorý patrí v rastlinách medzi najbežnejšie formy kyseliny šťaveľovej.
Príliš veľké množstvo v krvi spôsobuje v orgánoch hromadenie kryštálov šťavelanu (oxalátu). Tieto kryštály môžu vytvárať obličkové kamene. Nie všetci však reagujeme na túto látku rovnako. Riziková je najmä pre tých, ktorí majú buď genetickú predispozíciu, alebo trpia nejakou formou ochorenia obličiek.
Aj otravy z konzumácie rebarbory sú veľmi zriedkavé, bežnejšie boli v minulosti, keď nebola naša strava taká pestrá. Museli by ste zjesť približne 2 až 5 kg rebarbory aj spolu s listami, aby ste sa otrávili. Preto sa pitia rebarboroveho sirupu nemusíte báť, ak ho denne nevypijete „na litre“. Navyše varením znižujete obsah šťavelanu o 30 až 87 %.
Zdroje:
Is Rhubarb Good for You? All You Need to Know
Are Rhubarb Leaves Safe to Eat?
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!