Aj keď je púpava pre nevedomosť často považovaná skôr za burinu, nie vždy to tak bolo. Už od pradávna bola celosvetovo uznávaná ako liečivá rastlina, ktorá sa ako jedna z mála dá v liečiteľstve využiť úplne celá. Veď nie nadarmo sa volá púpava lekárska.
Mladé listy sú veľkým zdrojom dôležitých vitamínov A, B, C, ale aj dôležitých minerálov ako sodík, vápnik, draslík, či železo. Listy púpavy dokonca obsahujú dvakrát viac železa ako špenát. Okrem toho sú nápomocné pri trávení, čistení krvi, a taktiež predchádzajú tvorbe neželaných žlčových kameňov. V niektorých krajinách majú púpavové listy už stále miesto v jarných šalátoch.
Na liečebné účely sa zbiera aj koreň, najlepšie na jar, ešte pred kvitnutím. Kvet nie je vhodný na sušenie, a preto jeho účinky najlepšie využijete uvarením sirupu alebo medu.
Púpavový med má v našich končinách už dlhú tradíciu. Pomáha pri chorobách dýchacích ciest či pri chrípke. A dôležité je, že nefunguje len ako liek, ale aj ako prevencia. Podporuje imunitný systém a krvotvorbu, pôsobí ako prevencia proti vzniku rakoviny, cukrovky či srdcovocievnych ochorení a znižuje vysoký krvný tlak. Má močopudné, antiseptické a detoxikačné účinky. Ako ho pripraviť?
Nech sa páči, blahodarný púpavový med je hotový. Môžeme ho natierať na chlieb, pridávať do čaju alebo užívať ako medicínu po lyžičkách.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!