Prasličku poznali v staroveku už naši predkovia. Využívali ju nielen na liečebné účely, ale aj na leštenie cínového alebo mosadzného riadu. Táto rastlina v sebe skrýva liečivé vlastnosti, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu vášho zdravia. Prečítajte si náš článok a zistite, ako si pripraviť prasličkový čaj a aké účinky má na naše telo praslička.
Praslička roľná (Equisetum arvense) je nenápadná, no mimoriadne odolná bylina, ktorá rastie na vlhkých miestach po celom svete. Často ju nájdete pri riekach, potokoch, na okrajoch lesov a lúkach.
Má dve podoby: jarnú a letnú. Jarná stonka vyrastá z pôdy skoro na jar. Má 15 až 20 centimetrov a je žltohnedej farby. Na jej konci sa nachádza útvar podobný klasu, ktorý obsahuje spóry – výtrusy, ktoré sú roznášané vetrom. Po vyprázdnení klasu jarná stonka odumiera a nahradí ju letná. Tá vyrastá koncom apríla až začiatkom mája. Letná stonka býva vyššia 40 až 60 centimetrov a má zelenú farbu. Má malé tenké lístočky, ktoré sú rozkonárené – čo pripomína jedličku alebo konský chvost.
Prasličku roľnú zbierajte v mesiacoch máj až september, keď je jej nadzemná časť rozkvitnutá a zelená. Vždy zbierajte len zelenú vňať bez žltých alebo hnedých škvŕn.
Pri zbere prasličky existuje niekoľko druhov, ktoré rastú v našich končinách a nie všetky sú liečivé. Pozor si treba dať najmä na prasličku lesnú, riečnu, močiarnu a obrovskú, ktoré sú mierne jedovaté. Preto ak sa rozhodnete nazbierať si prasličku roľnú, dobre ju preskúmajte a porovnajte, napríklad v herbári.
Prasličku roľnú sušte pomaly a v tieni, aby ste zachovali jej zelenú farbu a liečivé vlastnosti. Rozložte ju v tenkej vrstve na papier a pravidelne ju otáčaje, aby sa rovnomerne usušila. Dôležité je v miestnosti, kde ju sušíte, zabezpečiť dobré vetranie a žiadne priame slnko, aby nedošlo k strate jej účinných látok. Ideálna teplota na sušenie je do 40 °C.
Môžete ju využiť aj na vonkajšie liečivé odvary, sedacie kúpele, obklady, tinktúry, či na kloktanie. Ak vás napríklad trápi nadmerné potenie nôh, mali by ste si urobiť kúpeľ z prasličky. Rovnako je účinná aj pri zastavení krvácania z rany alebo nosa.
Ingrediencie:
Postup:
Pamätajte tiež, že prasličkový čaj nie je vhodný pre deti, tehotné, dojčiace matky a ľudí so slabým srdcom. Neodporúča sa prekračovať dennú dávku, pretože pri dlhodobom používaní môže byť praslička toxická. Vedľajšie účinky sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať hnačky, bolesti brucha alebo zvracanie.
Na tinktúru potrebujete asi 50 g sušenej prasličky, ktorú zalejete s 500 mililitrov 70 % vodky. Nechajte 6 týždňov na tmavom a chladnom mieste lúhovať a potom koncentrát preceďte. Tinktúru nanášajte na rany alebo rezy najviac 2-krát denne.
Prasličkový prášok si môžete pridávať do jedla a nápojov. Má detoxikačné a antioxidačné účinky. Pripravíte ho z rozdrvenej sušenej prasličky. Môžete si ho kúpiť hotový alebo si ho vyrobiť sami.
Prasličkovú masť si pripravíte zo 100 g sušenej prasličky, 500 ml olivového oleja a 100 g včelieho vosku. Všetky ingrediencie na miernom ohni zohrejete a varíte asi 30 minút. Potom zmes nechajte vychladnúť a stuhnúť. Masť nanášajte na postihnuté miesta 3-krát denne.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!