Orech je v našich končinách bežný strom, ktorý rastie skoro v každom parku či záhrade. Vedeli ste však, že liečivé účinky v sebe nemajú ukryté len plody, ale aj orechové listy? Nazbierajte si ich a vyskúšajte náš recept na netradičný čaj z orechových listov v pohodlí svojho domova.
Orech kráľovský sa k nám do Európy dostal z Perzie hlavne vďaka Karolovi Veľkému. Vydal totiž niekedy začiatkom 9. storočia dokument s názvom „Capitulare de villis“, ktorý mal usmerniť správu kráľovského majetku naprieč celou krajinou. V ňom spísal zoznam rastlín a drevín, ktoré nesmeli v kráľovských záhradách chýbať. Medzi nimi bol aj orech kráľovský.
Ide o odolný, nenáročný, dlhoveký strom, ktorý môže dorásť do výšky 15 až 20 metrov. Lepšie sa mu darí v teplejších oblastiach, kde teplota neklesá pod -26 °C. Má veľmi obľúbené plody – vlašské orechy. Všestranné využitie však majú aj jeho listy.
Aj orechové listy obsahujú veľa zdraviu prospešných látok. Ich množstvo sa líši od podmienok, v ktorých strom rastie. Určite v nich však nájdete vitamín C, taníny, ktoré sú známe najmä v hrozne, flavonoidy či rôzne esenciálne oleje. Obsahuje aj juglón, ktorý má prirodzene antibakteriálne účinky, čo môže pomôcť pri menších infekciách. V ľudovom liečiteľstve sa zase orechový čaj využíval na tráviace ťažkosti.
Vďaka týmto látkam majú orechové listy naozaj široké využitie. Môžete si napríklad pripraviť čaj, odvar, zápar, tinktúru, ale aj víno. Okrem orechových listov a plodov sa dajú použiť na výrobu orechového likéru zelené oplodia orecha (šupka), ktoré sa zbierajú ešte z nezrelých plodov.
Najideálnejší zber listov je v dobe kvitnutia stromu, teda v máji a júni. Zbierajte však len zdravé mladé listy, nenapadnuté chorobou či škodcom. Listy sušte na tmavom vzdušnom mieste, aby nezmenili svoju farbu a zachovali si všetky prospešné látky.
Orechový čaj má upokojujúce aj antibakteriálne vlastnosti. Môžete ho piť nielen, keď ste chorí, ale i preventívne. Čaj z listov orecha kráľovského pomáha s čistením krvi, odhlieňovaním žalúdka a čriev a tiež znižuje hladinu cukru v krvi. Je tak vhodným aj pre ľudí s cukrovkou.
Doma pripravený odvar z orechových listov má antibakteriálny, antivírusový a antiparazitný účinok. Užívajte jednu až dve šálky odvaru denne.
Vonkajšie:
Vnútorne:
Tinktúra z listov orecha pomáha pri liečbe prostatitídy, pri hnačke a bolesti brucha.
Pripraviť si ju viete aj z mladých orechov, ktoré spolu s listami nakrájané pridáte do fľaše. Užívajte denne po kvapkách, najviac 15 až 30 kvapiek tinktúry.
Tip na záver: Aj keď orechové listy obsahujú veľa zdraviu prospešných látok, ich konzumáciu najskôr konzultujte so svojím lekárom. Nadmerné užívanie môže totiž spôsobiť tráviace ťažkosti či neželané alergické reakcie.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!