Mäta patrí medzi obľúbené letné bylinky. Okrem príjemnej a osviežujúcej chuti je prospešná pre náš organizmus. Napríklad tlmí bolesti nervového pôvodu, migrény, bolesti zubov, či žalúdočnú nervozitu. Napomáha tráveniu a takisto aj pri rôznych zápaloch. Prečítajte si náš článok a zistite, ako ju správne užívať, uchovávať či ako si z nej pripraviť skvelý domáci mätový sirup.
Mäta prieporná je trváca rastlina, odolná voči mrazom. Spoznáte ju vďaka vodorovnému podzemku, z ktorého vyrastá niekoľko štvorhranných stoniek. Má tmavozelené listy s krátkymi stopkami, ktoré sú pokryté jemnými chĺpkami.
Ide o obľúbenú bylinku, ktorú môžete užívať v rôznych formách. Vďaka svojej odolnosti, nenáročnému pestovaniu a širokému využitiu sa pestuje po celom svete. Použiť ju môžete na dochutenie jedál, výrobu domáceho mätového sirupu alebo si ju môžete pridať do kúpeľa. V zimnom období si z nej môžete pripraviť lahodný mätový čaj a cez leto zase osviežujúci miešaný nápoj.
Mäta obsahuje mentol. Práve nemu vďačí za svoju sviežu vôňu a chladivé účinky. No nielen pre vôňu a chladivý efekt ju majú ľudia radi. Extrakty z mäty majú totiž viacero zdravotných benefitov.
Dokáže uľaviť od ťažkostí s trávením, ako je pocit nafúknutia, plynatosť či spomalené trávenie. Je to spôsobené tým, že mäta uvoľňuje svalstvo, čím uľavuje od kŕčov a bolesti.
Viaceré štúdie tiež ukázali, že keď si dáte mätový olej spolu s jedlom, môže to zmierniť príznaky poruchy trávenia.
Medzi najčastejšie choroby počas zimy či na jeseň patrí nádcha. Mäta si s ňou však dokáže ľahko poradiť, a to vďaka mentolu, ktorý obsahuje. Je účinný proti opuchu nosovej sliznice, čím uľahčuje dýchanie počas zápalu horných dýchacích ciest. Navyše pomáha aj pri vykašliavaní.
Mäta je známa aj svojimi upokojujúcimi účinkami. Vďaka tomu znižuje stres, úzkosť, frustráciu a zároveň zvyšuje kvalitu spánku. Preto ak trpíte problémami, ako napríklad nespavosť, mäta môže byť skvelým pomocníkom.
Čerstvú mätu stačí zabaliť do vlhkej papierovej utierky a tú odložiť do chladničky v plastovom vrecku alebo uzatvárateľnej nádobe.
Ak si z nej chcete pripraviť čaj aj v chladnejšom období, usušte ju na teplom a neslnečnom mieste. Natrhané listy rozmiestnite vedľa seba na na sieťku. Dávajte pozor, aby neboli poukladané na sebe, pretože potom sa nemusí vysušiť správne.
Usušenú mätu skladujte v suchu a v papierovom či textilnom vrecúšku. Odložiť ju môžete aj do mrazničky. Zamrazenú mätu však opäť nerozmrazujte, pretože zvädne a už z nej nič nepripravíte.
Existujú rôzne spôsoby, ako môžete mätu zaradiť do svojho jedálnička. Môžete ju pridať do vody, čaju, či rôznych jedál. S jej konzumáciou to ale netreba preháňať, pretože príliš veľa mäty môže viesť k páleniu záhy, nevoľnosti a vracaniu.
Ak obľubujete mätový čaj, tiež by ste ho mali piť s mierou. Denná odporúčaná dávka sú maximálne 2 šálky.
Mäta sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Na letné osvieženie je skvelý domáci mätový sirup, ktorý môžete piť zriedený s vodou, alebo ako súčasť miešaného drinku.
Príprava surovín na mätový sirup vám zaberie 30 minút a varenie ďalších 15 minút. Z uvedeného množstva pripravíte 4 pollitrové fľaše.
Využitie mätového sirupu je naozaj široké. Od letných limonád cez osviežujúce mojito po sladenie obľúbených čajov. Alebo si ho dávajte len tak po lyžičkách ako medicínu.
Po príprave mätového sirupu ho môžete bez problémov uchovávať na chladnom a tmavom mieste až jeden rok. Po otvorení ho skladujte v chladničke, vydržať by v nej mal ešte približne mesiac.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!