Anglický viceadmirál Edward Vernon im však rum nechcel úplne zakázať, a tak im ho začal riediť s horúcou vodou. Vernon, vďaka svojej pláštenke z grogénu, čo je hrubá látka z hodvábu a vlny, získal prezývku "Old Grog". Práve jeho prezývka sa preniesla aj na nápoj, ktorý nevedomky vymyslel.
Námorníci si časom začali grog vylepšovať, sladili si ho cukrom alebo doň pridávali citrusové ovocie. V 19. storočí sa obľúbený nápoj rozšíril do Nemecka, a postupne aj do zvyšku Európy.
Tento nápoj je veľmi jednoduchý na prípravu. Má však nekonečné množstvo variácií, jeho výslednú chuť si dotvoríte podľa vlastnej fantázie. Rum pokojne nahraďte koňakom či vínom.
My sme pre vás pripravili spojenie čierneho čaju, rumu, vína a citrusového ovocia, ktoré dodá vášmu telu aj potrebné vitamíny.
Dve vrecká čaju Mistral Čierny čaj Cejlón zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať štyri minúty.
Zatiaľ si odšťavíme jeden celý pomaranč a polovicu citróna. Šťavu precedíme cez sitko, ak nechceme, aby v grogu plávala dužina.
Do pripraveného čaju prilejeme rum, víno, šťavu z ovocia a podľa chuti cukor. Premiešame a nalejeme do pohárov z hrubého či dvojstenného skla, prípadne do smaltovaných hrnčekov.
Nápoj sa podáva horúci. Ak ho chceme doslova vriaci, môžeme si zohriať rum aj víno. Hotový grog ozdobíme plátkami citrónu a pomaranča.
Už viete, prečo sa používa pri pocite únavy slangový výraz „som grogy“? Kedysi tak hovorili človeku, ktorý to prehnal s množstvom grogu, dnes pri pocite vyčerpanosti.
My vás však týmto grogom chceme zahriať, trochu rozveseliť a vďaka čiernemu čaju a ovociu dodať telu aj energiu a vitamíny.
Horúcim grogom zahrejete vaše telo po dlhom a studenom dni, dobre sa pije v spoločnosti rodiny a priateľov alebo po dobrej jarnej lyžovačke.
Na zdravie!
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!