Espresso je jedným zo základných druhov prípravy kávy. Je základom mnohých obľúbených kávových nápojov ako cappuccino či caffe latte.
Podľa Slovníka súčasného slovenského jazyka espresso (ale nájdete v ňom aj výrazy espreso a expreso) je káva pripravená v špeciálnom kávovare s vrstvou jemnej peny.
Kávičkárska definícia je, samozrejme, presnejšia. Ide o kávový nápoj, ktorý sa robí v na to určenom stroji z mletej kávy a približne 90 °C vody, ktorá kávou preteká pod tlakom okolo 9 barov (deväťnásobok atmosférického tlaku na úrovni mora). Extrakcia nápoja trvá približne 20 - 30 sekúnd.
Espresso sa pripravuje zo 7 - 9 gramov jemne mletých kávových zŕn. Objem výsledného nápoja by mal byť 25 - 30 mililitrov.
Perfektné espresso je symfóniou vône a chuti. Má tmavú hnedú farbu s až červenými podtónmi a kraľuje mu vrstva hustej peny, ktorá sa nazýva crema.
Už z definície espressa vyplýva, že bez stroja ho nepripravíte. Najkvalitnejšie espresso vám pripraví zručný barista so skúsenosťami v dobrej kaviarni, pretože príprava espressa je hotová veda. Jeho chuť totiž môže ovplyvniť množstvo premenných. Ak si však trúfate pustiť sa do toho sami a máte aj potrebné vybavenie v podobe espresso stroja, postrážte si tieto parametre:
Najlepšie spravíte, ak si na espresso kúpite zrnkovú kávu, ktorú zomliete až tesne pred samotnou prípravou nápoja. Čerstvosť mletia zabezpečí najlepšie chuťové vlastnosti a z kávy nestihnú vyprchať rôzne užitočné látky.
Výber kávy záleží na vašej chuti - či už máte radšej horkejšie tmavé praženie, preferujete čistú arabiku alebo nájdete svoju obľúbenú zmes - pravá káva je tá, ktorá vám chutí.
Namletá káva by mala pripomínať niečo medzi hrubou múkou a krupicou. Príliš jemné mletie môže upchávať filter, príliš hrubým zas voda pretečie prirýchlo. Najlepšie je otestovať si to - správnu hrúbku mletia spoznáte podľa toho, či voda kávou pretečie za 20 - 30 sekúnd. Nemalo by to ani byť rýchlejšie, ani trvať dlhšie.
Zomletú kávu v páke (ktorá sa nazýva aj portafilter) treba dostatočne utlačiť. Používa sa na to nástroj, nazývaný tamper, ktorý pripomína veľkú pečiatku. Je dôležité, aby káva bola utlačená dostatočne a rovnomerne. Robí sa to preto, aby voda pretekala rovnako rýchlo celou plochou kávy.
Voda tvorí podstatnú časť nápoja, a teda ovplyvňuje aj jeho chuť. Môže za to rôzne zloženie minerálov, ktoré sa líši podľa zdroja vody. Na espresso sa často používa filtrovaná voda, v každom prípade by však mala byť čerstvá.
Kvalitný stroj na espresso by nemal mať problém udržiavať konštantnú teplotu, ako aj teplotu a tlak vody a pary. Voda na espresso by mala mať okolo 90 °C, ale nemá byť vriaca. Svoj stroj pravidelne čistite, pretože ak to zanedbáte, do vašej kávy sa môžu dostať rôzne pachute.
Pripraviť dokonalé espresso vôbec nie je jednoduché. K tomu pre vás ideálnemu sa dopracujete len praxou a skúšaním. Rozdiel v chuti môžu spraviť aj malé zmeny pri jeho príprave.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!