Čo je french press? French press patrí medzi najrozšírenejšie ručné kávovary. Okrem toho, že si ním ľahko a rýchlo pripravíte lahodnú kávu, má aj bohatú históriu. O jeho vzniku dokonca koluje legenda.
O pôvode french pressu sa dodnes hádajú Taliani a Francúzi. Podľa legendy, ktorá siaha až do polovice 19. storočia, ho náhodne vymyslel obyčajný Francúz. Ten si každý deň varil kávu na otvorenom ohni. Raz si ale uvedomil, že do vody zabudol nasypať pomleté kávové zrná. Keď ich však do nej dodatočne pridal, ostali na povrchu.
Keďže šlo o poslednú kávu, ktorú mal, snažil sa nápoj zachrániť. Kúpil kovové sitko od okoloidúceho talianskeho obchodníka a pomocou neho a kovovej paličky sa pokúsil stlačiť kávový grunt nadol. Čakal, že výsledný nápoj nebude príliš chutný, no keď sa napil, bola to najlepšia káva, akú dovtedy mal.
Prvá oficiálna písomná zmienka o french presse však pochádza z roku 1852. Podľa nej ho vyrobili dvaja Francúzi – Mayer a Delforge. Pôvodná verzia nemala tesnenie okolo kovového sitka a bol to len jednoduchý prototyp toho, čo poznáme dnes. Prvý french press, ktorý sa podobá tomu dnešnému, si dali patentovať až v roku 1928 dvaja Taliani – Attilio Calimani a Giulio Moneta.
V roku 1958 prišiel Švajčiar Faliero Bondanini s vylepšením, vďaka ktorému sa french press ľahšie čistil. Mal tiež vylepšený filter, ktorý vyriešil problém s kávovými zrnkami v nápoji. Spodnú kovovú časť nahradil sklenenou a v tejto takmer nezmenej podobe si ho môžete kúpiť aj teraz.
French press nepatrí medzi komplikované alternatívne kávovary. Funguje totiž na jednoduchom princípe pretláčania podobne ako aeropress. Skladá sa zo sklenenej alebo kovovej nádoby a vrchnáka, na ktorom je pripevnená kovová palička so sitkom.
Sitko nie je obyčajné. Vďaka niekoľkým patentovaným úpravám má až tri časti – špirálovú časť, jemný sieťový filter a spodnú kovovú sponu s tromi väčšími otvormi. Do vašej kávy sa tak nedostanú takmer žiadne zrnká. French press navyše poslúži nielen na prípravu kávy. Využiť sa dá aj na lúhovanie čaju či na napenenie mlieka.
Jeho veľkou výhodou je nízka cena. Lacnejší variant kúpite už za 10 eur. Pomocou french pressu takisto dostanete z vylúhovanej kávy viac olejov, čo prispieva k plnšej chuti výsledného nápoja. Je tiež ľahko prenosný, a tak bude výborným spoločníkom na vašich cestách.
Aj napriek prepracovanému sitku sa drobné usadeniny dostanú do nápoja. Problémom môže byť tiež krehkosť. Väčšina drahších sklenených french pressov je síce vyrobená z odolného materiálu, no ten odoláva najmä teplu. Pri páde sa ale môže ľahko rozbiť.
Podobne ako pri chemexe či aeropresse, aj pri french presse môžete experimentovať s hrúbkou mletia kávových zŕn. Myslite však, že príliš jemné či hrubé mletie ovplyvňuje výslednú chuť kávy. Viac o správnom mletí sa dočítate v našom blogu.
French press môžete použiť aj na prípravu čaju. Postup je veľmi jednoduchý.
Začnite s výberom kvalitného čaju a pred samotným zalievaním, zistite aká má byť teplota vody. Tá sa totiž môže líšiť podľa typu čaju. Aj čas lúhovania je dôležitý faktor a pri každom čaji je rôzny.
Nebojte sa tiež experimentovať s pridaním prísad ako zázvor, citrón, klinčeky alebo kardamóm, aby ste čaju dodali novú a zaujímavú chuť.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!