Ak ste boli na výlete vo Veľkej Británii, určite ste sa stretli so zvykom pitia čaju o piatej. Ak nie, minimálne ste už o ňom počuli. Chceli by ste si takýto čajový „dýchánek“ pripraviť aj doma? Vyskúšajte náš recept na pravý anglický čaj s mliekom a vychutnajte si ho len tak pri knihe alebo pri posedení s priateľmi.
Tradícia pitia čierneho čaju s mliekom siaha v Anglicku až do 17. storočia. Je niekoľko teórii o tom, prečo Briti začali pridávať do čaju mlieko. Jedna z nich je, že v minulosti boli porcelánové šálky oveľa krehkejšie ako dnes a mohli sa rýchlo rozbiť. Tým, že najskôr pridali do šálky studené mlieko, sa teplota čaju znížila a šálka nepraskla.
Ďalším dôvodom mohlo byť, že sa snažili zmierniť horkosť nápoja. Čaj, ktorý sa v tom období v Anglicku podával, bol totiž tmavší a horkejší ako čierny čaj, ktorý poznáme dnes. Vďaka mlieku si tak mohli vychutnať jemnejší nápoj.
Iní zase tvrdia, že išlo o znak spoločenského postavenia. Mlieko do čaju si totiž pridávali len menej majetní Angličania, ktorí si mohli dovoliť iba horší čaj. Zatiaľ čo bohatá šľachta popíjala nápoje z kvalitnejších lístkov.
Hoci má pitie čaju v Británii stáročnú tradíciu, čaj o piatej získal svoju popularitu až v polovici 19. storočia. A to vďaka vojvodkyni z Bedfordu – Anne Márii Russellovej. Nepáčilo sa jej totiž, že musí medzi obedom a večerou, ktorá sa podávala až o ôsmej večer, dlho čakať. Požiadala preto svoje služobníctvo, aby jej v popoludňajších hodinách priniesli šálku čaju s niečím malým pod zub. Neskôr si začala na čajové posedenia pozývať aj svojich priateľov. Čajové stretnutia sa tak postupne stali módnou spoločenskou udalosťou, ktorá sa v Británii v mnohých domácnostiach dodržiava dodnes.
Aj v Indii vznikol obdobný nápoj – chai latte. Najskôr pili Indovia čaj len vtedy, keď boli chorí. Počas britskej kolonizácie sa však začal spájať s oddychom. Briti zaviedli tzv. tea breaks, počas ktorých si mohli pracovníci nakrátko pri čaji alebo káve oddýchnuť. Kvalitný čaj bol však drahý a z lacnejších lístkov chutil veľmi horko. Preto si ho začali zjemňovať mliekom a dochucovať svojím tradičným korením. Napríklad kardamómom, klinčekmi, anízom či zázvorom.
Anglický čaj s mliekom si môžete pripraviť buď z porciovaného, alebo zo sypaného čaju. Je len na vás, ktorý vám viac chutí.
Tip: Ak si chcete doma navodiť pravú anglickú atmosféru, pite čaj z porcelánovej šálky. Pri príprave však do nej najskôr nalejte mlieko a až potom čaj. Ochránite ju tak pred prasknutím. Pravý anglický čaj o piatej sa nezaobíde ani bez čajového pečiva, skvele sa k nemu hodia napríklad rýchle maslové sušienky.
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!