Chuť kávy ovplyvňuje veľa maličkostí, ktoré sa na prvý pohľad ani nemusia zdať dôležité. Jednou z nich je kávovar. Na výber je veľa druhov a aj ten najzanietenejší kávičkár má často problém vyznať sa v nich. Chceli by ste si kúpiť nový aj vy? Poradíme vám, ako vybrať kávovar nielen do domácnosti či na pracovisko, ale aj do kaviarne.
Či už si vyberáte kávovar do domácnosti, alebo do práce kolegom, parametre sú väčšinou rovnaké. Ešte pred kúpou si však položte niekoľko otázok, ktoré vám pri rozhodovaní pomôžu:
Tieto otázky by vám mali pomôcť ujasniť si, aký typ kávovaru potrebujete.
Pri výbere kávovaru ľudia často zabúdajú na mlynček. Ak sa rozhodnete pre automatický kávovar, v ktorom už je zabudovaný, táto starosť vám odpadá. Keď si však chcete zadovážiť pákový kávovar, potrebujete k nemu aj dostatočne kvalitný mlynček. Správne mletie kávy je totiž dôležitou súčasťou prípravy chutného nápoja. Nesmiete zabudnúť ani na kvalitný tamper, ktorý potrebujete na rovnomerné utlačenie kávy v páke. Vo svojom rozpočte na kávovar si preto vyhraďte dostatočnú sumu na všetky zvyšné pomôcky.
Ak patríte k milovníkom mliečnych káv ako cappuccino či latte macchiato, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať výkonnejší kávovar s dobrou dýzou (tryskou). Väčšina lacnejších modelov má totiž len jeden bojler, ktorý nedokáže vyrobiť potrebné množstvo pary. Váš mliečny nápoj tak bude mať veľa bublín a pena nebude dostatočne hustá. Niektoré automatické kávovary však dokážu napeniť mlieko za vás, a to s celkom dobrou štruktúrou.
Nadšenci chuťovo silného espressa by sa zase mali zamerať na tlak, ktorý dokáže vybraný kávovar vytvoriť. Na prípravu pravého espressa potrebujete minimálne 9 barov. Preto si vždy radšej skontrolujte aj tento údaj. Iba tak bude mať vaše espresso bohatú cremu, ktorá je preň typická.
Zamyslite sa nielen nad tým, koľko času chcete venovať príprave kávy, ale aj nad počtom šálok, ktoré si denne dávate. Doprajete si kávu len ráno? V takom prípade nepotrebujete výkonný kávovar. Postačí vám aj základná verzia automatického prístroja, s ktorým máte kávu hotovú jedným stlačením.
Automatický kávovar sa najviac hodí aj do kancelárie či firmy. Zamestnanci totiž potrebujú svoju šálku kávy dostať čo najrýchlejšie. Pri výbere sa teda zamerajte na veľkosť nádrže s vodou a čas, za ktorý sa stihne nahriať.
Pracuje u vás skupinka veľkých kávových nadšencov, pre ktorých je príprava kávy hobby alebo obľúbený rituál? Potešiť ich môžete alternatívnym kávovarom, napríklad french pressom, chemexom alebo aeropressom.
Ak ale patríte k tým, ktorí si užívajú celý postup prípravy a berú ho za svoj koníček, nestrácajte čas hľadaním automatického kávovaru. Pomocou kvalitného pákového kávovaru máte celú prípravu vo svojich rukách, a tak aj šálka rovnakej výberovej kávy môže chutiť vždy inak.
Ešte pred kúpou si nezabudnite zmerať priestor, na ktorom plánujete prístroj mať. Ak je miesta málo, zamerajte sa pri výbere kávovaru na spôsob doplňovania kávy, vody či čistenia. Pri menších domácich prístrojoch je to totiž častá rutina. A určite nechcete, aby prebiehala s komplikáciami.
Kapsulové kávovary patria medzi lacnejšie možnosti. Čoraz viac ľudí si ich vyberá kvôli dobrému pomeru ceny a kvality či rozmanitosti prípravy kávových nápojov. Ich cena začína už od 50 eur.
Výhody:
Nevýhody:
Automatické kávovary ponúkajú pohodlie pre tých, ktorí si chcú dopriať šálku čerstvo namletej kávy jednoduchým stlačením tlačidla. Ich cena začína už okolo 150 eur, záleží na tom, akú značku si vyberiete.
Výhody:
Nevýhody:
Pákový kávovar ulahodí aj tomu najnáročnejšiemu kávičkárovi. Ak máte potrebné zručnosti, môžete si dopriať kávu presne ako z kaviarne. Ich cena sa pohybuje už od 600 eur.
Výhody:
Nevýhody:
Na prvý pohľad sa môže výber kávovaru do kaviarne zdať ako hotová veda. Je to totiž pomerne nákladná investícia, ktorá nezahŕňa len kávovar, ale aj celé vybavenie. Nesmiete zabudnúť na profesionálny mlynček, tamper, odklepávač na kávu či podložku na zatláčanie kávy.
Hoci sa vám tieto položky môžu zdať ako maličkosť, aj oni prispievajú k dokonalej šálke kávy, ktorú naservírujete svojim zákazníkom.
Na začiatku si zodpovedajte, koľko ste ochotní minúť za kávovar. Myslite na to, že ku výkonnému kávovaru, potrebujete aj výkonný mlynček. Ak si otvárate svoju prvú kaviareň, nájsť najvhodnejší kávovar môže byť náročné. Preto ak máte možnosť, najskôr si ho požičajte. Zistíte tak, či vám vyhovuje a či s ním zvládate obslúžiť svojich zákazníkov. Obrátiť sa môžete aj na svojho dodávateľa kávy, ktorý vám pomôže pochopiť funkcie dostupných strojov.
Je ťažké odhadnúť, koľko zákazníkov k vám denne zavíta. Ak však poznáte lokalitu, pokúste sa to odpozorovať z okolitých podnikov. Určite sa však poobzerajte po minimálne dvojpákovom kávovare, v ktorom viete naraz pripraviť až 4 šálky kávy a zároveň napeniť mlieko.
Zamyslite sa aj nad rozložením baru. Mlynček nedávajte blízko vody, pretože kávové zrná rýchlo absorbujú vlhkosť, čím sa zníži ich kvalita. Takisto si doprajte dostatočný priestor na ďalšie pomôcky, ako sú kanvičky na speňovanie mlieka, pomôcky na latte art či rôzne dochucovacie sirupy.
Manuálne pákové kávovary si vyžadujú značnú baristitickú zručnosť. Barista si totiž sám riadi celý proces prípravy. Pomocou manuálnej páky určuje tlak, ktorým pretečie voda cez kávové sitko. Takisto musí dohliadať na dĺžku lúhovania. Chuť výsledného nápoja je tak v jeho rukách.
Ak teda chcete mať v kaviarni manuálny pákový kávovar, musíte myslieť aj na odbornosť svojich baristov. Hodí sa skôr do menších prevádzok, kde sa pri príprave dbá na každý detail a kde máte možnosť experimentovať s chuťou a postupom.
Výhody:
Nevýhody:
Poloautomatické pákové kávovary patria medzi najobľúbenejšie typy kaviarenského vybavenia. Hoci barista nemá úplnú kontrolu nad tlakom, aj tu sa vyžadujú určité zručnosti. Napríklad si musí ustriehnuť čas extrakcie nápoja. Hodí sa do stredne veľkých kaviarní, kde sa očakáva občasný nápor zákazníkov.
Výhody:
Nevýhody:
Automatické stroje sú o krok ďalej než poloautomatické kávovary. V ich nastaveniach si totiž dokážete určiť dĺžku extrakcie espressa, a tak si zjednodušiť prácu. Barista nemusí sledovať čas, takže sa nestane, že by sa káva lúhovala dlhšie, ako má.
Výhody:
Nevýhody:
Pri týchto typoch sa o celý proces stará kávovar. To znamená, že za vás pripraví akýkoľvek nápoj. Sám pomelie kávu, nadávkuje vodu, či naleje alebo napení mlieko – to všetko stlačením jedného tlačidla. Tieto kávovary sa hodia viac do hotelových reštaurácií, kde si hostia kávu pripravujú sami.
Výhody:
Nevýhody
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!