Každý kávovar sa raz za čas zanesie vodným kameňom. Ten má priamy vplyv na jeho fungovanie, dokonca i na samotnú chuť kávy. Chcete vedieť, ako svoj kávovar najjednoduchšie odvápniť? Prečítajte si náš článok s praktickými tipmi.
Vodný kameň predstavuje pre kávovary veľký problém. Môže spôsobiť zablokovanie dýz (hovorovo trysiek), poškodenie ventilov a dokonca aj celkovú poruchu zariadenia. Okrem toho nečistoty a usadeniny v kávovare ovplyvňujú aj chuť a kvalitu kávy. Ak si nechcete pokaziť chuť svojej šálky espressa či cappuccina, je dôležité venovať čas jeho čisteniu, údržbe a najmä odvápňovaniu.
Vodný kameň v kávovare je vlastne usadený vápnik i ďalšie minerály, ktoré sú prirodzene vo vode. Tieto minerály sa pri zahriatí vyparujú a usadzujú na dýzach, ventiloch, ohrievačoch vody a iných častiach. Aby ste predišli tvorbe veľkého množstva vodného kameňa, je dôležité kávovar pravidelne odvápňovať.
Niektoré značky kávovarov majú vstavaný ukazovateľ, ktorý vám naznačí, kedy je čas na odvápnenie. Pri modeloch, ktoré nemajú túto vychytávku, sa intenzita odvápňovania odvíja najmä od tvrdosti vody a od toho, ako často kávovar používate. Ideálne je odvápňovať ho každé 2 až 3 mesiace. Ak však máte doma extrémne tvrdú vodu, kávovar odvápňujte pokojne aj raz za mesiac.
Odvápniť ho môžete aj vtedy, keď vydáva počas nahrievania zvláštne zvuky, máte kúsky vodného kameňa v káve, vytvára nadmerné množstvo pary, alebo začne pri príprave tvoriť nadmerné množstvo pary.
Na spomalenie tvorby vodného kameňa v kávovare použite vodný filter. Jednoducho ho vložte do nádržky s vodou. Nečakajte však, že filter zavápnenie eliminuje úplne, vie ho iba trochu spomaliť.
Najúčinnejším spôsobom je používanie mäkšej vody s nižším pH. Na overenie tvrdosti vody a pH vo vašej domácnosti môžete použiť testovacie prúžky, ktoré sa zvyčajne používajú v bazénoch či akváriách. Nájdete ich v predajniach s domácimi potrebami. V balení je približne 50 ks a stoja okolo 10 €.
Najspoľahlivejším riešením pre čistenie a odvápnenie kávovarov sú kvalitné odvápňovače. K dispozícii sú vo forme tekutých odvápňovačov alebo tabliet, ktoré sa rozpúšťajú vo vode.
Ak dokáže váš kávovar pripravovať aj nápoje z čerstvého mlieka, budete musieť pravidelne čistiť aj okruh mlieka a mliečne cesty kávovaru. Na to je najlepšie použiť čistič mliečnych okruhov.
Účinným domácim prostriedkom na odvápnenie kávovaru je ocot. Musíte ho však zriediť s vodou v pomere minimálne 3:1. Takisto si pamätajte, že síce je táto metóda efektívna, je aj dosť agresívna, pretože pôsobenie octu môže spôsobiť poškodenie alebo hrdzavenie materiálov v kávovare. Preto ho používajte maximálne dvakrát do roka. Môže sa tiež stať, že ocot zanechá typický zápach, ktorý je ťažké odstrániť, preto musíte kávovar opakovane prepláchnuť čistou vodou.
Odvápnenie kávovaru kyselinou citrónovou sa považuje za efektívnu a šetrnejšiu alternatívu k odvápneniu pomocou octu. Kyselina citrónová má menej výraznú chuť a zápach ako ocot a môže efektívne pomôcť odstraňovať vodný kameň. Odporúčané množstvo kyseliny citrónovej je 1 až 2 polievkové lyžice na 1 liter vody.
Návod na odvápňovanie kávovaru je podobný u väčšiny modelov. Automatické a kapsulové modely majú často režim na odvápňovanie, takže len stačí pridať tekutý odvápňovač a stlačiť tlačidlo. Ak váš kávovar túto funkciu nemá, postupujte nasledovne:
Väčšina Delonghi kávovarov má automatický režim odvápnenia, takže postupy na odvápnenie sa veľmi nelíšia.
Postup:
Návod na odvápnenie kávovarov Nespresso je podobný ako pri ostatných kapsulových modeloch.
Postup:
Všetky kávovary Tassimo majú indikátor, ktorý vás upozorní na potrebu odvápnenia a tiež automatický program na odvápnenie. Proces odvápnenia je však špecifický, pretože vyžaduje servisný T disk, ktorý je uložený v zadnej časti kávovaru.
Postup:
plný čajových receptov, kávových špecialít a noviniek zo sveta Popradské!